Музей кооперації

 Музей споживчої кооперації області був створений в 1972 р. за підтримки Закарпатської облспоживспілки. Ініціатором створення Музею виступив колишній заст. директора з практичного навчання кооперативного технікуму Гусар Людвіг Едуардович. Під його керівництвом проведено велику пошукову роботу в архівах м. Берегово (Закарпатська обл.), Угорщини та Словаччини; організовані зустрічі з першими кооператорами, їхніми близькими. Більшість експозицій зібрані дбайливими руками організатора.

DSCN2990

DSCN2986

Музей неодноразово нагороджувався грамотами і дипломами Центроспілки. Спочатку музейні експонати були розміщені в одній кімнаті другого корпусу навчального закладу. Тепер музейні експонати розміщені в просторому залі коледжу. Різні експонати, макети перших крамниць, речові реліквії, фото, документи вводять відвідувачів в період історії кооперації області, знайомлять з першими кооператорами.

DSCN2972

В музеї зібрані унікальні і самобутні речі, які використовувались в кооперативних крамницях: ваговимірювальні прилади, касовий апарат, пакувальні матеріали тощо. Музей у своїх експонатах показує не лише минуле, а й сьогодення, наочно зіставляючи минуле і сучасне.

DSCN2970

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Підібрані матеріали починаючи з першого з’їзду споживчої кооперації області (1947 р.) по останній, які свідчать про розвиток всіх галузей споживчої кооперації, про участь молоді в їх роботі. Стенди послідовно розказують про історію споживчої кооперації, про її виникнення, розвиток, сьогоднішні успіхи. На стендах – реліквії трудової слави, відзнаки, документи кращих кооператорів краю.

В окремому розділі музею – історія створення навчального закладу.

Тематична структура музею споживчої кооперації включає наступні розділи:

  • Зародження кооперативного руху на Закарпатті
  1. Виникнення перших кооперативів
  2. Робітничо-селянське дружество «Єдність»
  3. Видатні діячі кооператори.
  4. Експонати кооперативних крамниць.
  • Історія розвитку споживчої кооперації Закарпатської області
  1. Створення Закарпатської облспоживспілки.
  2. Матеріали з’їздів споживчої кооперації області
  3. Міжнародна діяльність споживчої кооперації області.
  4. Ними гордимося (кращі кооператори краю).
  5. Споживча кооперація за матеріалами преси.
  • Історія Мукачівського кооперативного торговельно-економічного коледжу
  1. Діяльність Мукачівської торговельної академії.
  2. Мукачівський кооперативний коледж – кузня кадрів для системи споживчої кооперації.
  3. Викладачі – ветерани навчального закладу.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAВивчення історії споживчої кооперації в коледжі розпочинається з відвідування музею.

Керівник музею разом з екскурсоводами, студентами старших курсів, знайомить вступників із зародженням кооперативного руху на Закарпатті, з історією закладу, в якому вони будуть навчатися. Серед безліч експонатів у кімнатах Музею вони безпомилково знаходять «свої» – ті, що задовольняють їхню цікавість.

DSCN2997Протягом вересня формується Рада Музею і група екскурсоводів. Складається план роботи із студентами.

DSCN2996Члени Ради Музею працюють з етнографічним матеріалом, фотографіями, документами, допомагають у підготовці заходів, зустрічей, екскурсій, ведуть переписку з випускниками минулих років, збирають матеріали для поповнення експонатами Музею, оновлюють стенди.

DSCN2999

Робота Музею історії кооперації – невід’ємна складова виховного процесу в навчальному закладі, спрямованого на формування активної життєвої позиції молодої людини, розвитку особистості.

В Музеї споживчої кооперації студенти ІІ–х та ІІІ-х курсів проводять науково-дослідницьку роботу по вивченню зародження та створення кооперативних об’єднань Закарпатської області, вивчають та досліджують походження різних музейних експонатів. Зокрема, провели вивчення старовинного угорського касового апарату, вивчались основні види грошових знаків, колекція яких зібрана в музеї. Ведеться пошукова робота студентами по вивченню методів торгівлі, заготівлі та організації виробництва, переробки плодів та овочів, м’яса на протязі тривалого періоду розвитку споживчої кооперації області та окремих районів.

Результатами такої роботи є нові матеріали, старовинні експонати, якими постійно поповнюється музей.

При вивченні матеріалів студенти обирають «спеціалізацію» своєї роботи в Музеї. Ті, що ще зі школи мають інтерес до історії, безпосередньо вивчають певний період історії розвитку кооперації області та історію існування технікуму, готують роботи для виступу на щорічній науково – теоретичній конференції, тематичні виступи в групах на виховних годинах.

Студенти працюють з додатковою літературою, з краєзнавчим матеріалом. Студенти збирають матеріали про історії окремих РСС, СТ тих населених пунктів, де вони проживають. Музей є центром пошукової роботи студентів з вивченню історії технікуму, що буде продовжуватись новими поколіннями студентів. Знайомство з історією кооперативного руху біля стендів Музею допомагає у навчанні і викладачу і його студентам, сприяє не тільки засвоєнню матеріалів, а й розвитку особистості, вихованню патріотизму, національної свідомості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *